7 بلایی که سیگار سر دهان و دندان می آورد


همه ما می دانیم که سیگار کشیدن اثرات منفی بسیاری بر سلامتی عمومی ما می گذارد اما کمتر درباره آسیب هایی که به دهان و دندان می زند می دانیم. 7 عارضه زیر مهمترین این موارد هستند:
1.  زردی دندان ها: بعلت نیکوتین و رسوباتی است که در تنباکوی سیگار وجود دارند که دندان ها را در عرض مدت کوتاهی زرد و حتی گاهی قهوه ای می کنند. اما این تازه اول کار است.
2.  بیماری های لثه و از دست رفتن دندان ها: سیگار روی اتصالات پریودونتال و استخوان آلوئول اثرات منفی گذاشته و آنها را به عفونت مستعد تر می کند پس شانس از دست رفتن دندان ها نیز افزایش می یابد.
3.  رشد باکتری ها در دهان: دود سیگار سبب می شود که تجمع پلاک باکتریال در اطراف دندان ها بیشتر شده و در نتیجه بر میزان پوسیدگی دندان و بیماری های انساج پریودونتال می افزاید.
4.  تارتار: همان کلکولوس یا پلاک باکتریالی است که کلسیفیه شده و یک منبع دائمی باکتریال است که منظره بسیار زشتی را برای دندان های فرد ایجاد می کند.
5.  سرطان دهان: مواد شیمیایی موجود در دود سیگار همگی کنسروژن هستند و ترکیب شیمیایی بزاق را بگونه ای تغییر می دهند که سرطانزا می شود. از هر سه مورد سرطان دهان، تقریباً دو مورد آن بعلت سیگار است.
6.  تنفس بدبو: بعلت رسوب اجزای دود سیگار روی مخاط دهان، گلو و ریه هاست.
7.  لکه های مخاطی دهان: پس از مدتی روی مخاط زبان، گونه یا کف دهان لکه های سفید یا خاکستری ایجاد می شوند که بعلت تحریک و آزار مداوم مخاط در اثر سیگار بوجود می آیند. این لکه ها که لوکوپلاکیا نام دارند در بسیاری از منابع علمی دندانپزشکی بعنوان ضایعات مشکوک و پیش سرطانی در نظر گرفته می شوند و باید تحت نظر قرار بگیرند.

زهرا امینیتمامی حقــوق مادی و معــنوی این سایت متــعلق به معـــاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه می باشد - طراحی:پارسه وب